Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 19:03
 
Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden tırtıl uyarısı!
Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gündemde olan ve İlimizde son zamanlarda artış gösteren Amerikan Beyaz Kelebeği tırtılları için İl Müdürlüğü bir açıklamada bulundu.
GÜNDEM Haberi
Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden  tırtıl uyarısı!

AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ TIRTILARINA KARŞI DİKKAT

Yapılan açıklamada; En çok dut, akçaağaç, fındık, elma, armut, kiraz, ceviz ve asma gibi bitkilerde zarar meydana getiren Amerikan Beyaz Kelebeği, 600 den fazla bitki türünde zarar vermektedir. Amerikan Beyaz Kelebeğinin rengi beyazdır. Yumurtalarını paketler halinde yaprağın üstüne bırakır bir sıvı ile birbirine yapıştırır.

Bu zararlının yumurta kümelerinden çıkan yavrulara larva (tırtıl) denir. Toplu haldeki Tırtıllar (larva) uç sürgünlerden başlayarak genç yapraklarla beslenirler. İpeksi ağlar örerek daldaki yaprakları diğer yapraklarla bağlamak suretiyle tüm yeşil aksamı ve körpe, olgunlaşmaya başlamış meyveleri yiyerek verim kaybına ve ürünün tamamen yok olmasına neden olur. Amerikan Beyaz kelebeği ergini ve yumurtaları Amerikan Beyaz Kelebeğinin oluşturduğu ağ Amerikan Beyaz kelebeği erginin yapraktaki zararı Amerikan Beyaz kelebeği pupaları Tırtıllar doğada 3 nesil olarak çoğalmaktadır. 1. nesil mayısın ilk haftası ile üçüncü haftasında, ikinci nesil ait kelebek çıkışları ise temmuzun üçüncü haftasına rastlar. Her iki neslin kelebek uçuş süresi 24-33 gün sürmesine karşın, kelebeğin ömrü 4-15 gündür. Kelebekler tarafından bırakılan Yumurta 1-3 günde açılır. Tırtıllar (larvalar) yumurtadan çıkarken, yumurta kabuklarını kısmen yiyerek yuvalarını (ağlarını) örmeye başlarlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, İl, Tarım, ve, Orman, Müdürlüğünden, , tırtıl, uyarısı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı